9 Soruda Konut Hesabı Uygulaması

Konut sahibi olmayı kolaylaştıracak konut hesabı uygulaması 26 Ağustos Cuma günü başladı. Bankalarda konut hesabı açtırılarak devlet katkısı alınabilecek.

İşte devletten konut yardımı alabilmek için bankada açılacak konut hesabının şartları;

– Konuta katkı hesabını kimler açabilir?

7 Nisan 2015 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve ilk kez ev alacaklar konut hesabı açabilecekler. Devletten konut yardımı almak isteyenlerin bankada kendi hesaplarına özel konut hesabı açması gerekiyor.

– Birden fazla konut hesabı açılabilir mi?

Bir kişi sadece bir konut hesabı açabilecek. Hesap, bankaların yurtiçi şubelerinden birinde Türk lirası açılabilecek ve bir başka bankaya transfer yapılamayacak.

– Konut hesabına ne kadar süreyle ödeme yapılacak?

Bankada açılacak konut hesabına minimum 3 yıl süreyle düzenli ödeme yapılması gerekiyor.

– Ne kadar para yatırmak gerekiyor taksitler ne kadar olacak?

Konut hesabına ilk kez ve bir defa olmak kaydıyla 30 bin türk lirası yatırılabilecek. Aylık taksitler 250 liranın altında olamayacağı gibi 2 bin 500 liranın üstünde olmayacak. Ödemeler 3 aylık olarakta yapılabilecek ancak ödemeler minimum 750, maksimum 7 bin 500 lira olabilecektir.

– Devlet ne kadar konut yardımı yapacak?

Devlet konut yardımı maksimum 15 bin lirayı geçmeyecek. Taksit süre ve ödemelere göre yardım miktarı değişiyor. 36 ay-47 ay süreyle konut hesaplarına ödeme yapanlar yatırdıkları toplam tutarın yüzde 15’i kadar devlet katkı yapacak bu katkı 13 bin lirayı geçmeyecek. 48 ay-59 ay süresince düzenli ödeme yapanlar yüzde 18 oranında katkı alacak bu oran 14 bin lirayı geçmeyecek ve 60 ay üzeri düzenli ödeme yapanlar yüzde 20 devlet katkısı alacak ve bu oran 15 bin lirayı geçmeyecek.

– 18 yaşın altındakiler konut hesabı açabilecekler mi?

18 yaşın altında olanlar veli ya da vasisi vasıtasıyla konut hesabı açabilecekler.

– Konut hesabını döviz olarak açabilir miyim?

Devletten konut yardımı almak için konut hesabı sadece Türk Lirası olarak yurtiçi banka şubelerinde mevduat ya da katılım fonu olarak açılabilecek.

– Konut hesabına ödeme yapılmaz ise ne olur?

Konut hesabına aylık ödeme yapanlar bir yıl içerisinde 3 defa, her 3 ayda bir ödeme yapanlar senede bir defadan fazla ödemelerini aksatırlarsa konut hesabı özelliğini kaybeder ve devlet yardımından faydalanılamaz.

– Konut hesabından para çekilebilir mı?

Konut hesabında toplanan parayı konut hesabı sahibi bir yıl içinde en çok iki defa çekebilir. Para hesaptan çekildiğinde asgari olması gereken rakamın altına düşmemesi gerekiyor.